NFZ – krok po kroku

peruki NFZ

Jak ubiegać się o refundację kosztów peruki z 𝐍𝐅𝐙❓

👉 Peruka jest produktem, który jest wpisany na listę środków pomocniczych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kod peruki z włosów syntetyczny oraz naturalnych dla dorosłych to – Z.02.01.00, a dla dzieci Z.02.01.01. W określonych przypadkach medycznych pacjent może ubiegać się o zwrot części kosztów peruki w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. Maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać od NFZ, to dla osoby dorosłej 90% a dla dzieci 100% tej kwoty. Suma ta zwykle nie pokrywa całego kosztu peruki, a jeśli weźmiemy pod uwagę najdroższe peruki naturalne, to jest to jedynie ułamek całej kwoty. Peruki w cenie 350 zł wydawane są dorosłym po wpłaceniu 10% tej kwoty a dzieciom BEZPŁATNIE, w ramach umowy z NFZ. Jeżeli cena peruki jest wyższa niż 350 zł – cena limitu, pacjent dopłaca różnicę.

Przykładowo:

Cena peruki: 600 zł
Limit dla dorosłego (90% z 350 zł): 315 zł
Dopłata: 600 zł – 315 zł = 285 zł

Jak uzyskać refundację?

Od dnia 4 marca 2014r wzór zlecenia stanowi załącznik nr 8 do zarządzenia nr 90/2013/SSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniądze na perukę możemy otrzymać raz na dwanaście miesięcy. Refundacja peruk możliwa jest zarówno w przypadku trwania leczenia dolegliwości powodujących intensywne wypadanie włosów (np. chemioterapia), jak i przy trwałych uszkodzeniach skóry głowy (blizny, poparzenia).

👉 Od 2020 roku wydawane są wnioski elektroniczne, których nie trzeba potwierdzać w oddziale NFZ i wystarczy od razu wybrać się do salonu Świat Peruk, gdzie dostępna jest szeroka oferta obejmująca peruki na NFZ. Najpierw jednak wniosek musi być wydany przez lekarza. Może to być zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz medycyny rodzinnej, specjalista chorób wewnętrznych lub – w przypadku dzieci – pediatra. W innych przypadkach może to być lekarz jednej z wybranych specjalizacji: dermatologia i wenerologia, pulmonologia lub chorób płuc, hematologia, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna lub chemioterapia nowotworów, ginekologia onkologiczna, radioterapia onkologiczna oraz chirurgii ogólna, dziecięca lub onkologiczna. Dodatkowo wniosek o refundację peruki może wydać również pielęgniarka lub położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej.

Współpracujemy ze wszystkimi oddziałami NFZ.

SPRAWDŹ OFERTĘ PERUK W NASZYM SKLEPIE!